Матеріали Всеукраїнської конференції молодих учених і студентів «АЕРО-2020. Повітряне і космічне право» 20 листопада 2020 року (Cекція 3 : Кримінально-правові засоби протидії кримінальним правопорушенням . у транспортній сфері)
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Матеріали Всеукраїнської конференції молодих учених і студентів «АЕРО-2020. Повітряне і космічне право» 20 листопада 2020 року (Cекція 3 : Кримінально-правові засоби протидії кримінальним правопорушенням . у транспортній сфері) by Title
Now showing 1 - 20 of 30
Results Per Page
Sort Options
- ItemБезпека цивільної авіації за стандартами ICAO(Вектор, 2020-11-20) Рустамова, М.І.«Авіаційний захист» посідає чільне місце серед фундаментальних цілей ICAO, спрямованих на боротьбу з актами незаконного втручання шляхом дистанціювання літаків від об’єктів підвищеної загрози – зброї та вибухівок. «Авіаційний захист»(«авіаційна охорона») є складовою «авіаційної безпеки» пасажирів, що стосується не стільки технічної будови літака, скільки збору розвідувальної інформації, діяльності авіаційних служб безпеки аеропорту й металодетекції перед посадкою на борт, яка запроваджена Адміністрацією безпеки транспорту (Transportation Security Administration / TSA) з листопада 2001 року. Згідно Додатку 19 у другій редакції від 2016 року, «безпека» означає стан,за якого ризики, пов’язані з авіаційною діяльністю та прямою підтримкою експлуатації літальних апаратів, є мінімальними й перебувають у граничному діапазоні.
- ItemВідповідальність за здійснення професійної діяльності членом екіпажу або обслуговування повітяного руху диспетчером управління повітрянним рухом (диспетчером служби руху) у стані алкогольного сп’яніння або під впливом наркотичних чи психотропних речовин(Вектор, 2020-11-20) Бондирєв, І.Ю.; Хонич, М.С.У кримінальному законодавстві на даний час питання відповідальності за цей злочин проти безпеки та експлуатації руху є недостатньо дослідженим і з певних причин викликає увагу науковців. Кримінальний кодекс був доповнений ст. 276-1 у 2011році, після ухвалення нового Повітряного кодексу і за цей час у реєстрі судових рішень можна знайти лише постанову і одну ухвалу,датовані 2010 та 2015 роками відповідно, які мають відношення до цієї статті. Для прикладу, якщо брати ст. 287 КК України, а саме випуск в експлуатацію технічно несправних транспортних засобів або інше порушення їх експлуатації, то за увесь час існування цієї статті можна знайти 765 судових рішень, тобто норма 276-1 є «мертвою» щодо реалізації її на практиці. Така ситуація є наслідком складності конструкції, але для того, щоб дослідити цю складність,необхідно визначити певні елементи складу цього злочину.
- ItemДержавна політика протидії кримінальним правопорушенням у сфері авіації(Вектор, 2020-11-20) Осадчий, І.В.Беручи початок із проголошення Україною незалежності в 1991 році, актуальним стало питання переходу з планової економіки на ринкову. Значна кількість питань, що потребують вирішення і які були актуальними з моменту набуття Україною незалежності,залишаються не вирішеними та актуальними і сьогодні. Зокрема,основне питання розвитку авіаційної сфери звучить так: яким чином Україна, що має колосальну промислову та науково-технічну базу,володіє значними людськими ресурсами та досвідом у сфері авіації,інтегрується у світову економіку, та які будуть перспективи розвитку після такої інтеграції?
- ItemДеякі аспекти визначення предмету незаконних повідомлень про загрозу безпеці громадян на об’єктах транспортної сфери(Вектор, 2020-11-20) Рєпкіна, Ю.Є.Кримінальні правопорушення проти громадської безпеки – порушення, пов’язані із посяганнями на захищеність життєво важливих для суспільства та особи інтересів, прав і свобод людини і громадянина, забезпечення яких є пріоритетним завданням для держави. Ці правопорушення призводять до деморалізації суспільства, виникнення паніки серед населення, розповсюдження страху. Серед таких правопорушень тероризм, бандитизм,незаконний обіг зброї тощо.
- ItemДеякі аспекти використання спеціальних знань при розслідуванні дорожньо-транспортних пригод(Вектор, 2020-11-20) Дунаєвський, С.С.Забезпечення безпеки дорожнього руху на сьогодні залишається однією з найбільш гострих і актуальних проблем сучасного суспільства. Щорічно в результаті дорожньотранспортних пригод (далі – ДТП) гинуть і отримують тілесні ушкодження тисячі дорослих і дітей, наносяться значні матеріальні збитки. Статистичні дані МВС України свідчать про те, що за 2019 рік у нашій країні сталося 160,6 тис. ДТП, в яких загинуло 3454 особи. Однак, варто додати, що відомості стосовно показників смертності при ДТП, які надають різні державні та міжнародні інституції, можуть досить сильно відрізнятися.
- ItemДо питання про віроломство у повітряній війні(Вектор, 2020-11-20) Акімов, М.О.Із давніх-давен ведення бойових дій здійснювалось з певними неписаними правилами (звичаями війни), на які ворогуючі сторони зголошувалися в силу добровільного бажання. Одним із прикладів порушень таких звичаїв війни було віроломство – порушення обіцянки, присяги, підступність, зрадництво.
- ItemЕксплуатація дітей. Основні аспекти захисту дітей від експлуатації в Україні(Вектор, 2020-11-20) Січинська, Ю.М.Перш за все, хочеться зазначити, що в нашій країні уже закріплена основна нормативна база для захисту прав дітей. Її утворюють як міжнародні договори, ратифіковані ВРУ, так і положення національного законодавства. Одним із них є Кримінальний кодекс України (далі ККУ). Саме з метою захисту основних прав та свобод дітей, а також охорони дитинства, у ст. 150 ККУ було встановлено кримінальну відповідальність за експлуатацію дітей.
- ItemЗначення «чорного ящику» для розслідування авіакатастроф(Вектор, 2020-12-20) Осадченко, І.В.; Барановський, Я.І.Однією з основних діяльностей цивільної авіації була і залишається гарантована безпека польотів повітряних суден, перевезення пасажирів та вантажів у відповідності до норм національного законодавства, міжнародних договорів та Конвенцій.Це входить до комплексної авіаційно-транспортної системи, яка направлена на створення безпроблемних авіаперевезень без загрози життю та здоров’ю громадян.
- ItemЗначення бортового самописця в обладнанні літака(Вектор, 2020-11-20) Анісарович, М.Ю.У наш час повітряне судно є одним із найзручніших і найшвидших транспортних засобів. Значна кількість людей кожного дня для переміщення між країнами і, навіть, містами обирають авіаційний транспорт. Основним завданням цивільної авіації є забезпечення польотів з метою не допущення авіаційних подій.
- ItemКонцептуальні засади заміни покарання за кримінальним правом України(Вектор, 2020-11-20) Сєрєнко, Н.С.Досягнення цілей виправлення засудженого, попередження вчинення нових злочинів можливе не тільки під час призначення покарання, а й при його заміні. За останні роки в Україні відбулися зміни у сфері кримінально-правової політики, яка, ґрунтуючись на принципі невідворотності покарання, у той же час характеризується проявом принципів гуманізму й економії заходів кримінальноправового впливу. До одного із таких заходів належить і заміна покарання.
- ItemКримінальна відповідальність за керування транспортними засобами в стані сп’яніння (ст. 286-1 КК України)(Вектор, 2020-11-20) Нікріцухін, А.О.У ст. 286-1 КК України передбачена кримінальна відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. У диспозиції зазначеної статті не встановлений рівень допустимого алкогольного сп’яніння, не вказані конкретно лікарські препарати, що знижують увагу та швидкість, а також відсутнє посилання на норму права, яка визначає їхній перелік.
- ItemКримінальна відповідальність за керування транспортними засобами в стані сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції(Вектор, 2020-11-20) Стaсь, М.Е.; Дарієнко, В.В.Нагальною проблемою сьогодення є дорожньо-транспортні пригоди з летальними наслідками за участю водіїв у стані сп’яніння.Хоча відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення і передбачено досить великі штрафи, громадяни все одно нехтують законодавчими нормами та керують транспортними засобами у стані сп’яніння.
- ItemКримінальна відповідальність за незаконне заволодіння транспортним засобом, вчинене з використанням електронних пристроїв для втручання в роботу технічних засобів охорони (ч. 2 ст. 289 КК України)(Вектор, 2020-11-20) Личак, В.В.Науково-технічний прогрес призвів до того, що життя сучасної людини неможливе без комп’ютерних технологій. Транспортна сфера не є винятком. Із кожним роком з’являється все більше транспортних засобів, власники (користувачі) яких можуть керувати ними за допомогою смартфона.Для захисту транспортних засобів від незаконного заволодіння існують спеціальні технічні засоби охорони. Якщо раніше засобом захисту була звичайна заводська сигналізація, то зараз все більше транспортних засобів оснащуються низкою дорогих технічних засобів, які здатні заблокувати функціонування двигуна, зробити неможливим рух без відсутності «своїх» ключів тощо.
- ItemКримінальна відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху (ст. 286 КК України)(Вектор, 2020-11-20) Гопкало, І.І.Кожен рік в Україні зростає кількість дорожньо-транспортних пригод (далі ДТП), тому що транспорт завжди був та залишається джерелом підвищеної небезпеки як для людей, так і для довкілля. Порушення правил безпеки дорожнього руху може спричинити тяжкі наслідки, в числі яких і смерть людини. У Кримінальному кодексі України (далі КК України) відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами, передбачена у ст. 286. Варто додати, що диспозиція ст. 286 КК України має бланкетний характер.
- ItemКримінально-правова характеристика незаконного заволодіння повітряного судна(Вектор, 2020-11-20) Боковенко, В.П.У наш час повітряне судно є одним із найзручніших і найшвидших транспортних засобів. Значна кількість людей кожного дня для переміщення між країнами і, навіть, містами обирають авіаційний транспорт. Основним завданням цивільної авіації є забезпечення польотів з метою не допущення авіаційних подій.
- ItemКримінально-правове значення Повітряного кодексу України(Вектор, 2020-11-20) Парасюк, М.В.Кримінально-правова природа норм іншогалузевого законодавства, на які міститься посилання у диспозиції кримінально-правової норми, є спірною. Щодо цього в доктрині кримінального права сформувалися дві основні позиції. Одні науковці вважають, що бланкетна диспозиція визначає ознаки елементів складу злочину, і лише для їх уточнення відсилає до норм інших галузей права.
- ItemКримінально-правові ознаки ненадання допомоги судну та особам, що зазнали лиха(Вектор, 2020-11-20) Шевченко, Д.В.Уважно вивчаючи норми чинного Кримінального кодексу України, слід дійти висновку, що в кримінально-правових нормах про ненадання допомоги треба виділяти ті, що містять вказівку на загальних та спеціальних суб’єктів вчинення даного кримінального правопорушення. Ненадання допомоги судну та особам, що зазнали лиха, відноситься до кримінальних проступків, та є проступком із формальним складом, який вважається вчиненим у формі бездіяльності. Відповідальність за це суспільно небезпечне діяння передбачена в ст. 284 КК України.
- ItemКримінологічна характеристика поведінки заручників(Вектор, 2020-11-20) Широкоступ, К.М.На жаль, у нашому мінливому суспільстві ніхто не застрахований від того, щоб не стати заручником. У переважній більшості ця ситуація є стресогенною для людини, що потрапила в ситуацію жертви терориста. Поведінка постраждалих під час надзвичайного для них становища різна. Коли людина потрапляє в ситуацію заручника, змінюється сама структура спілкування людей – жертв терористів.
- ItemМіжнародно-правове регулювання перевезень тварин авіаційним транспортом/(Вектор, 2020-11-20) Майстро, Д.М.Наразі виникає гостра проблема щодо транспортування тварин безпечним шляхом. Хоча вітчизняне законодавство має низкунормативно-правових актів щодо правил та стандартів перевезення тварин, часто трапляються випадки, коли перевезення тварин авіаційним транспортом призводить до їхнього каліцтва чи загибелі під час перевезення. Одним із недавніх випадків, при яких перевізник не дотримувався встановлених правил перевезення тварин, є загибель цуценят, які перевозилися з Києва до Торонто авіакомпанією МАУ.
- ItemМіжнародно-правові аспекти щодо запобігання незаконному заволодінню транспортними засобами(Вектор, 2020-11-20) Овсієнко, Д.О.Враховуючи, що транспортні засоби є джерелом підвищеної небезпеки для оточуючих, забезпечення безпеки їх використання є одним із важливих завдань в країні. Незаконне заволодіння транспортними засобами позбавляє їх власників можливості реалізувати свої права відносно них, у результаті чого завдається значна шкода відносинам власності, безпеці руху, створюється загроза життю та здоров’ю громадян, що спричиняє високу суспільну небезпечність цих діянь. Проблема боротьби з незаконними заволодіннями транспортними засобами займає вагоме місце в боротьбі зі злочинністю, оскільки, дане кримінальне правопорушення заподіює суттєву майнову шкоду як окремим громадянам, так і державі в цілому, а також сприяє вчиненню дорожньо-транспортних правопорушень.