Варіативність концепту національної ідентичності у сучасному мультикультурному середовищі
Permanent URI for this collection
Варіативність національної ідентичності - одна з найхарактерніших рис сучасного наукового дискурсу. Це поняття постає в центрі дискусійних розмірковувань авторів даної монографії. Плинність постмодерного інформаційного суспільства спонукає дослідників до осмислення національно-екзистенціальних констант сучасного суспільства.
Browse
Browsing Варіативність концепту національної ідентичності у сучасному мультикультурному середовищі by Title
Now showing 1 - 20 of 20
Results Per Page
Sort Options
- ItemАмериканські літературні канони як конструкт(ор)и національної ідентичності(Талком, Київ, 2020) Висоцька, Наталія ОлександрівнаСеред розмаїття чинників (географічних, політичних, історичних, мовних тощо), взаємодія яких зумовлює специфіку конструювання національної ідентичності будь-якого народу, неабияка роль належить його словесності. Красне письменство, з одного боку, віддзеркалює актуальні моделі колективного та індивідуального самосприйняття представників певної нації, а, з іншого, виступає знаряддям їхнього формування, модифікування, а подеколи й кардинального перегляду. Квінтесенцією літературного процесу, своєю чергою, є канони – рухливі й водночас відносно фіксовані у кожний конкретний історичний момент корпуси «письмових або якихось інших творів мистецтва, визнаних взірцевими чи авторитетними». Усвідомлення важливості канонів у розподілі владних повноважень і наданні доступу до «культурного капіталу» (П.Бурдьє) активізувало інтерес гуманітарних спільнот до питань їхньої ґенези, еволюції, механізмів утворення та функціонування, а також причин та наслідків їхніх «вибухів», що з усією очевидністю виявилося під час «культурних війн» у США останньої третини минулого століття.
- ItemВплив організації ТІКА на турецько-українські відносини(Талком, Київ, 2020) Акіллі, ЕрманНаслідки Другої світової війни відгукувались країнам бідністю, голодом і занепадом. Починаючи з 1945 року у міжнародній системі, що встановлювала сталий мир, якого досягли на основі взаємозалежності, яка була наслідком спільногоплану для держав та завдяки успіху плану Маршалла з його концепцією зовнішньої допомоги. У літературі з міжнародних відносин іноземна допомога зазвичай визначається як: «міжнародна передача капіталу, товарів або послуг з країни або міжнародної організації на користь країни-одержувача або її населення». Завдяки зовнішній допомозі, слаборозвинені країни або країни, що розвиваються, долають свої внутрішні перешкоди за підтримки держав-донорів заради кращого майбутнього.
- ItemВідображення національної ідентичності у словниках(Талком, Київ, 2020) Харицька, Світлана ВасилівнаУ збереженні і розвитку національної культури та удосконаленні мови важливе місце посідають словники. Про теоретичні проблеми створення лексикографічних праць різного типу, про розбудову словникових статей, про розкриття значення слова у словниковій статті, про особистість автора в опрацюванні словника і т. ін. вже йшлося у багатьох працях різних авторів. Систематизація цих роздумів дала підстави зауважити, що під час укладання, і загальномовних, і термінологічних словників неабияку роль відіграє національна ідентичність, яка впливає на формування мови вцілому і зокрема кожної галузі знань, виробництва, суспільних відносин, моральних норм тощо.
- ItemГендерна сегрегація у Саудівській Аравії на прикладі роману "Дівчата Ар-рійаду"(Талком, Київ, 2020) Сагратова, Каріна ЕдуардівнаКраїни Близького Сходу попри спільні релігійні традиції різняться у своєму відношенні до ролі жінки у публічній ланці, її становищі у суспільстві та родині. Але вочевидь загальні релігійні положення та історичні події доклали багато спільного в усі мусульманські країни. Держави Близького Сходу мають різні юридичні закони щодо таких громадських актів як: одруження, народження дітей, розлучення, отримання освіти та інше, але класичні уявлення про ці речі, згідно соціологічних показників, є досить ідентичними серед більшості мусульман незалежно від країни. Зважаючи на статистику, можна припустити, що низький рівень освіти і суворіші правила поведінки продиктовані браком інформації та економічною недорозвиненістю країни, але серед них є і заможні та досить економічно просунуті країни, такі як Саудівська Аравія.
- ItemГетероглосія колективної пам'яті у романі Дж.Бойдена «Оренда»(Талком, Київ, 2020) Шостак, Оксана ГригорівнаІнтерпретація історичних подій, що мають безпосереднє відношення до сучасності, у художній тканині роману є надзвичайно непростим завданням через те, що «наративність виявившись слабким місцем історії, стає потужним засобом історіографічного роману». Загальновідомо, що історичний роман є найбільш залежним від офіційної й літературної ідеології нації.
- ItemДо проблеми ідентичності у лінгвокомунікативних практиках Європейського Союзу(Талком, Київ, 2020) Абисова, МаріяПроблема самоідентифікації є однією із найбільш значущих та активно обговорюваних у сучасному суспільстві. Давньою традицією у суспільних науках при дослідженні соціальної ідентичності є звернення до мови, оскільки цей специфічно людський засіб спілкування нерозривно пов'язаний із функціонуванням, розвитком та збереженням людської спільноти. Завдання кожної спільноти полягає у мовній компліментарності, яка передбачає, що кожний із кодів та субкодів, що утворюють соціально-комунікативну систему, має свої функції, не перетинаючись із функціями інших кодів і субкодів. Тим самим, коди і субкоди функціонально доповнюють один одного, утворюючи систему, здатну обслуговувати всі комунікативні потреби цієї спільноти і всі сфери спілкування мовців, які належать до найрізноманітніших галузей суспільної діяльності.
- ItemДіалог із Естер Г. Белін(Талком, Київ, 2020) Конні, ДжейкобзЕстер Белін – поет дене (Навахо), яка отримала винагороди та національне визнання за дві збірки “Від утроби моєї краси» (1999) та «З картографії» (2017). Вона – одна з найталановитіших поетів дене, чий талант був визнаний престижною організацією «Before Columbus Foundation» і відзначений американською літературною нагородою за першу збірку. У цій книзі вона протестує та кидає виклик Федеральному закону про переселення індіанців 1956 року, згідно з яким 30,000 індіанців переселили з рідних земель до великих міст, щоб вони оволоділи професійними навичками та асимілювалися в суспільстві. Це був один з найжахливіших планів уряду Сполучених Штатів з вирішення “індіанської проблеми”. Як представник вже другого покоління переселення, Естер описала руйнівні наслідки переселення людей: втрату ідентичності, мови, культури. Її остання книга, “З картографії», відображає її подорож назад до рідної землі, де Естер виявилася ближчою до народу дене, ніж вона була в Лос-Анджелесі, Каліфорнія, де виросла. Книга сповнена роздумів та подорожей, і авторка закликає читача долучитися до неї та дає сім завдань. Ця книга – робота досконалого поета.
- ItemКітчізація творчості Шермана Alexie(Талком, Київ, 2020) Березнікова, Наталія ІванівнаАктуальне життєве питання для корінного населення Північноамериканського континенту є збереження історії розвитку культур, та міфів як унікальних маркерів міфотворчості й історії континентів. Стрімкий розвиток технологій двадцятого сторіччя суттєво вплинув на національну ідентичність корінних народів Північної Америки. Дослідники національної ідентичності вказують, що «криза національної ідентичності має глобальний характер, спричинений глобалізацією економіки, урбанізацією, різким витком розвитку транспорту і комунікацій, міграцією населення тощо». Швидкоплинний рух людства несе, крім сучасних «корисних» досягнень для «покращення» життя, ще й загрозу національній ідентичності, оскільки сприяє втратам «володіння» й недоторканості земель корінних цивілізацій, а також знищення назавжди унікальної флори та фауни, притаманних цим землям. А корінні американці, «настільки не відривали себе від неї, що вважали себе ії частиною» так . Втрата коренів та зв’язків із землею прямо пов’язана з глобальною тенденцією втрати свою історію та культуру. В США, згідно з переписом, залишилось лише півтора відсотка представників корінного населення континенту.
- ItemМова як визначальний чинник формування національної ідентичності(Талком, Київ, 2020) Глушаниця, Наталія ВікторівнаМова є потужним засобом соціалізації особистості, а відтак вона відіграє визначальну роль у формування національної ідентичності. Мовна система віддзеркалює те, що є найважливішим для будь-якої нації, її культури, історії, звичаїв та традицій. Мовна політика, у свою чергу, відображає соціальні чи політичні зміни в країні та світі. Тому, не варто недооцінювати значимість коректного вирішення гуманітарних питань (мови, культури, освіти, науки) оскільки це може спричинити ослаблення та руйнацію держави, переконливим доказом чого слугує історичний досвід багатьох країн світу. Мовна ідентичність є вагомим засобом самовизначення й самоідентифікації особистості. Саме цей аспект і визначає актуальність теми дослідження.
- ItemМісяць жіночої історії 2018 року: мистецтво та політика(Талком, Київ, 2020) Толмачова, Марина8 березня - Міжнародний жіночий день у всьому світі. У деяких країнах його згадують, навіть святкують, але воно не є громадянським святом у Сполучених Штатах, Сполученому Королівстві та Австралії, на відміну від пострадянських країн Євразії, де є святом національним. Місяць березень, «оголошений щорічним» Місяцем жіночої історії у Сполучених Штатах, йде після лютого, який є Місяцем афро- американської історії. Спочатку протягом десяти років були Тижні жіночої історії, з 1988 святкування Жінок в історії в Америці супроводжується виступом Президента, існує веб-сайт, присвячений названим датам. Стаття у «Вікіпедії» наголошує, що «Комісія з прогресу жінок» скоро проведе слухання з метою стимулювання інтересу до тих сфер, які знаходяться під захистом та є важливими в американській жіночій історії. Минуло 55 років з тих пір, як 1963 року Комісією зі статусу жінок був утворений Федеральний звіт - перший комплексний звіт з питань жінок в Америці. Через деякий час, у березні 2011 року, з’явився інший, коли адміністрація Обами видала звіт «Показники соціального та економічного добробуту».
- ItemНаціональна ідентичність - європейські виміри(Талком, Київ, 2020) Смирнова, ЛарисаНадзвичайно важливою проблемою сьогодення постає соціокультурна ідентифікація України, тобто усвідомлення своєї тотожності з певною культурною моделлю на основі національної ідеї. Сьогодні українське суспільство – це складне перехідне суспільство, котре потребує чіткої системи базових цінностей, окреслених економічними і соціокультурними орієнтаціями.
- ItemОсновні аспекти національної ідентичності української молоді у контексті глобалізації(Талком, Київ, 2020) Конопляник, Леся Миколаївна; Пришупа, Юлія ЮріївнаУявлення щодо національної ідентичності молоді як феномену, що конструюється під впливом об’єктивних умов життя або свідомо вноситься в індивідуальну чи групову свідомість різними соціальними агентами, обумовили наше звернення до концепту «аспектів ідентичностей». Йдеться про різну за своєю формою та стратегіями діяльність української молоді, яка пропонує певний зміст ідентичностей та прагне до того, щоб зазначена ідентичність була визнана як легітимна.
- ItemПоетика дивного та дивовижна поетика: лінгвістичні інкрустації у романі Філиппа Клоделя "Моє ім'я Бродек"(Талком, Київ, 2020) Артюшкіна, ОльгаПроблематика дивного та чужого у романі Ф. Клоделя "Моє ім’я Бродек" є центральною. Це тема Шоа, але жодного разу у романі не з’являються слова Шоа, нацисти чи євреї. Ця тема розкривається через образи Чужого, де інша мова є одним із головних засобів зображення амбівалентності сприйняття чужого та свого та парадоксу, де своє може стати чужим.
- ItemПідкорювач порубіжжя і ковбой як фундамент національної самобутності і гордості американців(Талком, Київ, 2020) Білоконь, Галина МихайлівнаКоли мова йде про Дикий Захід, зазвичай мається на увазі остання третина ХІХ століття. Це період найбільш інтенсивного опанування американцями західної частини своєї країни. ХІХ століття в історії США – це епоха фронтиру – так званого «порубіжжя (прикордоння)» – перехідної зони двох різних суспільств, що має динамічний характер та характеризується високою взаємодією різних, часто ворожих культур. Фронтир давав американцям надію на можливість втілити у життя сокровенну мрію – на цих «нічиїх» землях побудувати справедливе, гармонійне, щасливе суспільство, демократичну державу, забезпечити багате і заможне життя. «Це своєрідне налаштування на успіх, яке корінням сягає світогляду колоністів, що розуміли Америку як країну великих можливостей та безмежних ресурсів. Похідним звідси поняттям є self-made man, тобто, людина, що досягла успіху завдяки своїй наполегливій праці, незважаючи на соціальний статус». Результатом експансії на Захід став жанр американського вестерну. Попри те, що цей жанр є наслідуванням середньовічних лицарських романів, «аж до середини ХХ ст.. він розглядався як грубий витвір поп-культури, тому дослідники не приділяли йому достатньо уваги. Лише ближче до кінця ХХ ст. з’явилися наукові розвідки, присвячені цьому явищу американської культури, у яких з’ясовувалося, що обов’язковим елементом цього жанру є наявність фігури воїна, репрезентованої образом індіанця». Найпотужнішими образами американської фронтирної літератури стали образи підкорювача порубіжжя і ковбої, фундамент національної самобутності і гордості американців.
- ItemРозмисли про землю: громоподібний голос Н. Скотта Момадея(Талком, Київ, 2020) Скарберрі-Гарсія, С'юзанОчевидно, долею судилося письменникові, що походить із Кайова, стати саме тим голосом, який буде гучно транслювати слова корінних американців по всьому світу. Ідентифікування вже шестимісчного письменника з міфологічним ведмедем Кайова дало підвалини для того, щоб його голос повною мірою набув сили ведмежого рику, сили раптового буревію, що вривається в простори Великої Рівнини. Загальновизнано, що голос Моммадея – це древній голос, що виражає племінні знання тисяч років духовного досвіду на теренах Північної Америки та Азії. Як зізнається й сам митець, пам'ять його крові, у поєднанні з його уявою, легко переносить автора назад у часі до арктичної тундри поблизу Чукотського моря. Така спадщина дала Моммадею можливість стати видатним митцем, який був нагороджений престижною Пулітцерівською премією за роман "Будинок із світанку" (1968).
- ItemСвітова міфологія як головна складова міфотворення ранньої лірики Гарта Крейна(Талком, Київ, 2020) Колісниченко, Анна ВіталіївнаПроголошуючи себе міфотворцем нової епохи, нової Америки, Гарт Крейн спрямував вектор своєї уваги на розробку величезного пласта міфів різних народів, по-своєму видозмінюючи їх та інкорпоруючи в їхнє полотно свою ідею, яка б дала імпульс американському читачеві звернутися до свого національного коріння у розбудові нового суспільства, нової країни. Вірш «Легенда» (Legend) побудований як діалог між поетом, людиною, що творить, та людиною, що живе звичним життям. Удивляючись у дзеркало, ліричний герой бачить себе з різних боків: по один бік дзеркала він бачить реальність, «занурену в мовчання» (plunge in silence), а з іншого – шал творчості, котрий постає в образі кривавого сувеніру. Але ліричний герой усвідомлює, що саме кров – це достатня плата за натхнення, і він «не готовий до каяття» (I am not ready for repentance).
- ItemТворчість Дж.Фаулза як погляд на самоствердження особистості в контексті національної ідентичності(Талком, Київ, 2020) Мельникова, КатеринаРоботу присвячено розгляду теоретичних і художніх творів Джона Фаулза та їх взаємозв’язку крізь призму національної самоідентифікації самого письменника та його героїв. Автор суворо розмежовує поняття «англійськість» і «британськість». Персонажі, які знаходяться під впливом національного характеру, своєї «англійскості» та історичних подій, переживають глибокий внутрішній конфлікт. Дійові особи в певних обставинах проходять особистісну трансформацію, що приводить до переосмислення моральних цінностей і зміни погляду на свою національну ідентичність.
- ItemТілесність у творчості письменників індіанського походження(Талком, Київ, 2020) Базова, Віра ІгорівнаНа даний момент не існує жодного сумніву, що у формуванні літературної традиції індіанських народів не останню роль відіграють процеси деколонізації. Індіанські автори на зразок Н.Скотта Момадея, Ігнатії Брокер, Леслі Мармон Сілко, Джордан Вілер, Шерман Alexie декларують свою творчість як ідеологічно заангажовану і стверджують у ній національну ідентичність поневолених народів Північної Америки, звертаючись до національного тубільного спадку, що довгий час вважався неважливою відмираючою культурною складовою американських індіанців. Важливу роль у цьому спадку відіграє концепт тілесності і сексуальності. Літературно-тілесний дискурс як ціннісно-світоглядний сегмент картини світу цих авторів є особливим способом оприявлення авторської свідомості в художньому тексті. У багатьох корінних суспільствах розрізняли третю і четверту стать, які визначали ролі тих членів громади, чия гендерна ідентичність не збігалася із природною статтю. Так, наприклад, у народу зуні гендерну орієнтацію вважали радше «набутою, а не вродженою рисою. Біологічна стать не диктувала ті ролі, які обирала собі людина».
- ItemФормування культурної ідентичності корінних народів Північної Америки(Талком, Київ, 2020) Побережна, Вікторія Олександрівна; Яковенко, Надія Леонідівна; Кашпіровська, Валентина Вікторівна; Коваль, Світлана ВолодимирівнаАналізуючи історичні підходи до розгляду поняття культурної ідентичності, можна стверджувати, що у минулому усталилися два шляхи до вирішення цієї проблеми. З одного боку, панував картезіанський підхід, згідно з яким людина зводилася до дихотомії свідомості і розуму. Інший підхід був в опозиції до першого; згідно з ним, не існує людини взагалі, але натомість кожна особистість є культурно і національно закоріненою. Станом на початок ХХІ ст. вважається, що обидві ці позиції не відповідають повною мірою людській природі. Сучасний стан філософської думки вимагає пошуку такої нтерпретативної схеми, у якій людина, свобода і культурна ідентичність постали б як взаємодоповнення, а не взаємовиключення. Персональне розгортання ідентичності відбувається у певному комунікативному середовищі і взаємопов’язане з наявними мовленнєво-дискурсними практиками.
- ItemФункціонування лінгвокультурного концепту "Argentine tango" у фільмі-мюзиклі "Moulin rouge"(Талком, Київ, 2020) Рибалко, Мирослава-МаріяУпродовж останніх трьох десятиліть аргентинське танго (далі – АТ) набуло світового поширення, розвинувшись із монокультурного, закоріненого у південноамериканську дійсність танцю в міжкультурний феномен сучасності. Надзвичайно висока ефективність передачі інформації оцінного, емотивного й навіть фактичного характеру і під час танцювальної взаємодії безпосередньо, і в загальнішому, опосередковано-танцювальному контексті дає підстави вважати АТ автономною комунікативною системою з власними особливостями дискурсивної реалізації та когнітивного наповнення. За В.Масловою, дискурс може розглядатися водночас як сукупність апеляцій до концептів і як обширний концепт, який існує у свідомості носіїв мови. У термінах когнітивної лінгвістики лексема tango, або ж ширше – словосполучення Argentine Tango, репрезентує у дискурсі певну ментальну сутність, яка охоплює значний фрагмент англомовної картини світу. Особливий інтерес АТ становить для лінгвістики – як комунікативна система, потенціал якої реалізується в максимально концентрованому вигляді, та для суміжної з нею семіотики – як потужний міжкультурний код початку ХХІ століття.