Кваліфікаційні роботи здобувачів вищої освіти кафедри економіки повітряного транспорту

Permanent URI for this collectionhttp://er.nau.edu.ua/handle/NAU/45328

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 20 of 150
  • Item
    Організаційно-економічні аспекти підвищення якості послуг транспортного підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2023) Міщенко, Віра Олександрівна
    Актуальність дослідження. У сучасних умовах глобалізації та стрімкого розвитку міст у світі, транспорт є важливим складником економічного та соціального прогресу. Громадський транспорт, зокрема, відіграє ключову роль у забезпеченні мобільності населення та сприяє сталому розвитку міст. Однак, якість та ефективність громадського транспорту визначаються не лише наявністю інфраструктури, але й організаційно-економічними аспектами його функціонування. Зростання густини населення та розвиток міських інфраструктурних систем вимагають постійного вдосконалення та оптимізації транспортних мереж, зокрема громадського транспорту. Однак, ефективність та якість послуг часто залежать від організаційно-економічних аспектів діяльності транспортних підприємств. На сучасному етапі розвитку міст та їх транспортних систем особливо актуально вивчення питань, пов'язаних з підвищенням якості та конкурентоспроможності громадського транспорту. Дослідження такого важливого галузевого аспекту є актуальним у контексті подолання транспортних труднощів.
  • Item
    Підвищення рентабельності діяльності підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Дацюк, Андрій Олександрович
    Актуальність теми. Сучасні ринкові умови висувають перед вітчизняними підприємствами нові вимоги, зокрема щодо збільшення обсягів виробництва та розвитку в умовах зростаючої конкуренції, посилення інтеграційних процесів, а також впливу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища. Жодна підприємницька діяльність не може бути успішною, якщо її фінансові результати не є позитивними і не демонструють тенденцію до зростання. Відтак, увага керівників зосереджена на досягненні прибутку та підвищенні показників рентабельності підприємства. Для досягнення оптимального рівня рентабельності, керівники повинні глибоко розуміти зміст і сутність цього поняття, адже це є ключовим для прийняття обґрунтованих управлінських рішень щодо її підвищення. Все вище зазначене актуалізує означену проблематику дослідження.
  • Item
    Підвищення ефективності використання ресурсного потенціалу транспортного підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Усик, Юлія Сергіївна
    Актуальність обраної теми. Фінансова стабільність та ефективність роботи підприємства напрямую залежать від його ресурсного потенціалу, а також від уміння раціонально ним управляти. Неефективне використання ресурсів призводить до зниження прибутку та втрати конкурентних переваг. Тому дослідження особливостей управління ресурсним потенціалом та пошук шляхів його оптимізації для забезпечення сталого розвитку підприємства є надзвичайно актуальним завданням. Економічна ефективність – це багатогранний показник, який узагальнює результати складної взаємодії факторів, що впливають на розвиток виробництва. Для транспортного підприємства збалансоване формування ресурсного потенціалу передбачає синхронний розвиток виробничо-технологічної, маркетингової, трудової, фінансової, управлінської складових щодо їх співвідношення та рівня розвитку кожної. Ефект від гармонізації формується за рахунок ліквідації не використовуваних активів та надмірних витрат на їх утримання і проявляється в збільшенні прибутку підприємства, зменшенні ресурсомісткості перевезень тощо.
  • Item
    Резерви підвищення ефективності використання фінансового потенціалу підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Ткач, Оксана Петрівна
    Актуальність обраної теми. У сучасних умовах особливу актуальність і практичну значущість набувають питання підвищення ефективності використання фінансового потенціалу підприємства. Однією з найгостріших проблем для сучасного підприємства є збереження конкурентоспроможності та підтримання активності в умовах зовнішнього середовища, що безперервно змінюється. Проблеми ефективності функціонування підприємств пов'язані з використанням їхнього потенціалу, що зумовлює вибір та обґрунтування на основі проведеного економічного аналізу процедур оцінки величини та структури потенціалу підприємства, що дозволяють оперативно визначати його внутрішні можливості та недоліки, виявляти приховані резерви. Управління фінансовим потенціалом переслідує досягнення стратегічних цілей розвитку підприємства та спрямоване забезпечення його ринкової стійкості.
  • Item
    Оцінка впливу ризиків на діяльність транспортного підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Лагіс, Валерія Валеріївна
    Актуальність теми. Діяльність економічних суб’єктів у ринковій економічній системі характеризується високим ступенем невизначеності, яка часто визначає поведінку окремих суб’єктів і динаміку системи в цілому. За своєю економічною природою невизначеність характеризується існуванням низки факторів, які унеможливлюють достовірне визначення змін окремих параметрів системи та поведінки її учасників. Водночас невизначеність і ризик відрізняє їх об’єктивна природа, тобто невизначеність є природною умовою існування ринкових відносин, оскільки невизначеність відображає реальну ситуацію, яка іноді відрізняється від сприйняття економічних суб’єктів, оскільки відсутнє адекватне аналітичне забезпечення, яке б охоплювало весь спектр управлінських рішень, що приймаються економічними суб’єктами, і оскільки їхні відносини носять умовний характер. Саме тому для якісного та кількісного вимірювання ступеня впливу фактору невизначеності експерти розробили похідну від цього поняття економічну категорію «ризик», яка описує ступінь суб’єктивного впливу реальної загрози, що виникає внаслідок прийняття суб’єктом господарювання відповідного управлінського рішення.
  • Item
    Забезпечення економічної стійкості підприємства та напрями її підвищення
    (Національний авіаційний університет, 2024) Щербина, Анна Олегівна
    Актуальність теми дослідження. Питання стійкого економічного розвитку автотранспортних підприємств та їх важка роль у національній економіці не сходять з вуст політиків і науковців. Зростання ринкових відносин супроводжується динамічним розвитком підприємництва, появою нових гравців, прагненням яких є досягнення чітко окреслених цілей. Сучасні економічні, технологічні та соціальні умови постійно змінюються, що створює для підприємств нові виклики та можливості. Економічна стійкість дає підприємствам гнучкість та адаптивність, необхідні для успішного функціонування в мінливому середовищі. Конкуренція на ринку стає все жорсткішою, що змушує підприємства постійно вдосконалюватися та шукати нові конкурентні переваги. Економічна стійкість забезпечує підприємствам ресурси та можливості, необхідні для успішної конкуренції, є основою для досягнення довгострокових цілей підприємства, таких як зростання, рентабельність, інвестиції та розширення.
  • Item
    Формування конкурентної стратегії підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Шинкаренко, Юрій Олександрович
    В умовах адаптації економіки до викликів сучасних економічних загроз, що визначаються високою динамічністю та нестабільністю, підприємства зіткнулися з необхідністю постійного вдосконалення й адаптації своїх стратегій для забезпечення та збереження конкурентоспроможності. Розробка та впровадження конкурентних стратегій стає ключовим елементом успішної діяльності будь якого підприємств, особливо тих, що діють на динамічних ринках (таких як ринок нерухомості). Як показує практика лише ті підприємства, які здатні ефективно адаптуватися до змін зовнішнього конкурентного середовища, мають можливість досягти ринкових успіхів, стійкого зростання і розвитку. Зауважимо, що ефективна конкурентна стратегія дозволяє суб’єктам господарювання не лише вижити в умовах турбулентності, кризи та жорсткої конкуренції, але й забезпечити стабільний ріст, максимізацію прибутку й стійку ринкову позицію.
  • Item
    Формування стратегії розвитку транспортного підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Швачко, Ростислав Андрійович
    В умовах післявійськового розвитку економіки в Україні перед вітчизняними компаніями постане проблема визначення основних напрямів діяльності, які дозволять вирішити проблему існування в конкурентному середовищі і водночас сформувати стратегію подальшого розвитку. Довгостроковий сталий розвиток компанії стає можливим лише за умови постановки чітких перспективних цілей та розробки чітких шляхів їх досягнення. Правильно розроблена стратегія, яка стане основою для керівництва компанії в управлінні її діяльністю, дозволить їй не лише активно розвиватися, а й забезпечувати важливі довгострокові конкурентні переваги. Подальша відбудова в Україні призведе до зростання кількості підприємств у всіх галузях економіки, а отже, питання розробки стратегії є дуже важливим і актуальним.
  • Item
    Забезпечення конкурентоспроможності підприємства та напрями її підвищення
    (Національний авіаційний університет, 2024) Федорчук, Анастасія Олександрівна
    В умовах динамічності економічного середовища забезпечення конкурентоспроможності підприємства є ключовим завданням для його успішного функціонування та розвитку. Конкурентоспроможність визначається не лише ефективністю виробництва, але й здатністю підприємства адаптуватися до змін у внутрішньому та зовнішньому середовищі. У цьому контексті важливо враховувати широкий спектр чинників, які впливають на конкурентоспроможність підприємства, такі як технологічність, ринкова позиція, управлінські практики, інноваційність і т.д. З метою забезпечення стійкої конкурентоспроможності підприємства необхідно визначити та впровадити стратегічні напрями, спрямовані на її підвищення та утримання на відповідному рівні, що актуалізує означену проблематику дослідження.
  • Item
    Підвищення ефективності господарської діяльності підприємства в умовах неомодернізації
    (Національний авіаційний університет, 2024) Столяр, Анатолій Анатолійович
    Сучасні умови здійснення господарської діяльності підприємств формують значну сукупність загроз і викликів, котрі спровоковані довготривалим економічним спадом динамічності економічного розвитку через геополітичні трансформації й високу інфляцію, втратами внаслідок світової пандемії та повномасштабної війни, зниженням продуктивності праці персоналу й появою гострої необхідності у освоєнні цифрових технологій. Попри деструктивні впливи, описані виклики створюють і можливості для освоєння нових ринків, мотивують до пошуку креативних інновацій та впровадження нових технологій, стимулюють активізацію накопиченого економічного потенціалу на прискорення відновлення й проведення модернізації.
  • Item
    Методи підвищення конкурентоспроможності продукції підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Перера, Нікіта Дамітхович
    Актуальність теми. У сучасному світі процеси сталого розвитку й формування організацій постійно прогресують, висуваючи перед підприємствами вимоги ринку, що вимагають задоволення потреб споживачів якісніше й за більш прийнятну ціну. Ця потреба відображає прагнення підприємств заволодіти увагою покупців і спонукати їх до покупки свого товару. Розробка, впровадження й широке поширення нових продуктів, послуг і технологічних процесів визначають ріст обсягів виробництва, зайнятості, інвестицій та зовнішньоторговельного обороту. Саме у цих аспектах знаходяться ключові резерви для покращення якості продукції, збільшення продуктивності праці й підвищення ефективності виробництва.
  • Item
    Аналіз економічної ефективності транспортних послуг та шляхи її підвищення
    (Національний авіаційний університет, 2024) Павленко, Анастасія Станіславівна
    Актуальність дослідження. Економічна ефективність транспортних послуг в сучасному світі служить важливим фактором для розвитку та конкурентоспроможності країн та регіонів. Забезпечення ефективного транспортного обслуговування впливає на рівень економічного зростання, підвищує доступність ринків та послуг, сприяє розбудові інфраструктури та розвитку бізнесу. Одним із ключових чинників ефективності транспортних послуг є оптимізація логістики та маршрутів. Використання передових технологій управління логістичними процесами, впровадження систем моніторингу та аналізу транспортних потоків дозволяють зменшити витрати та час перевезень, що сприяє підвищенню ефективності в цілому. Розвиток інфраструктури та модернізація транспортних засобів є важливими напрямками для підвищення економічної ефективності. Побудова та реконструкція доріг, залізниць, морських та повітряних портів дозволяє зменшити час та витрати на перевезення товарів, підвищує їхню доступність та конкурентоспроможність на ринку.
  • Item
    Ефективність використання виробничої потужності підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Нечипорчук, Максим Сергійович
    У сучасних умовах ринкової економіки ефективне використання виробничої потужності підприємства є ключовим чинником його конкурентоспроможності та стійкого розвитку. Особливо це стосується транспортних підприємств, які забезпечують своєчасну та якісну доставку товарів, сприлючи розвитку інших галузей економіки. У звʼязку з цим дослідження ефективності використання виробничої потужності транспортних підприємств має велике значення для забезпечення їх стабільного функціонування та підвищення рівня обслуговування клієнтів.
  • Item
    Забезпечення економічного потенціалу підприємства та напрями його підвищення
    (Національний авіаційний університет, 2024) Мачуляк, Євгеній Романович
    Економічний потенціал, яким володіє підприємство, є ключовим показником його стійкості та успішності в конкурентному середовищі сучасного бізнесу. В умовах нестабільності, ризиків та стрімких змін, що характеризують сучасну економіку, як в Україні, так і в усьому світі, значення економічного потенціалу підприємства зростає експоненційно. Це зумовлює необхідність комплексного аналізу його можливостей, а також пошуку та впровадження нових рішень, які б забезпечили швидку адаптацію до мінливих умов ведення бізнесу.
  • Item
    Оцінка ефективності виробничо–господарської діяльності підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Круглікова, Маргарита Романівна
    Визначення ефективності підприємницької діяльності широко розповсюджено та досліджено в економічній теорії та практиці управління підприємством. Розуміння ефективності є одним із основних питань науки про управління діяльністю господарюючого суб’єкта, дослідження якого спрямоване на пошук методів її обґрунтованої оцінки. Підвищення ефективності господарсько-фінансової діяльності є пріоритетним практичним завданням для всіх компаній, хоча це питання досі залишається проблемним для економічної науки. Основна увага приділяється ефективності виробництва на всіх рівнях, ефективності ведення бізнесу та питанням соціально-економічної системи. Серед них важливим аспектом є оцінка ефективності ресурсного забезпечення підприємства, яка значною мірою визначає особливості стратегії розвитку підприємства та стратегічного формування.
  • Item
    Аналіз фінансового стану підприємства та розробка заходів щодо його поліпшення
    (Національний авіаційний університет, 2024) Коваленко Софія Володимирівна
    В сучасних умовах швидких змін та кризових ситуацій підприємства можуть зіштовхнутись з різними викликами і труднощами, які вимагатимуть від підприємців розробки нових підходів з використанням сучасних технологій та інновацій для забезпечення стійкого розвитку їх діяльності. Оцінка фінансового стану підприємства на цьому етапі підприємства є однією з основних складових управління підприємством, оскільки вона дозволяє визначити його актуальний стан, потенціал та можливості для подальшого розвитку. Аналіз та оцінка фінансового стану в кризових періодах економічного середовища є базовою функцією управління на підприємстві, адже дозволяє максимально ефективно та вчасно реагувати на його виклики та запобігати проблемам. Підприємства, які володіють стабільними фінансовими показниками і, відповідно, фінансовий стан яких належить до стійкого, мають більші переваги для розвитку та інвестування в нові проекти та технології, що зберігає та покращує їх конкурентоспроможність.
  • Item
    Підвищення ефективності збутової діяльності підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Дацюк, Єлисей Олександрович
    У динамічних умовах сучасного економічного середовища, ефективність збутової діяльності набуває вирішального значення для забезпечення конкурентоспроможності та стабільного розвитку підприємства. Для тих підприємств, які стикаються з необхідністю адаптації до швидко змінюваних ринкових умов та зростаючих вимог споживачів, це питання э надактуальним. Збутова система є однією з головних підсистем, що забезпечують функціонування підприємства, безпосередньо впливаючи на економічний ефект його діяльності. Коригування збутової діяльності передбачає застосування комплексного підходу, що враховує проблемні сфери на локальному та загальносистемному рівнях. Зниження витрат та втрат від невідповідності збуту вимогам ринку розглядається як найважливіший напрямок по підвищенню ефективності діяльності підприємства. Орієнтація задоволення споживчого попиту вимагає покращення процесів взаємодії з контрагентами з урахуванням змін та тенденцій на ринку, організаційного забезпечення процесів збуту та постачання продукції. Таким чином, існує необхідність у вдосконаленні та розробці нових підходів та методів організації збутової системи підприємств, а також формуванні механізму управління збутовою діяльністю.
  • Item
    Підвищення конкурентоспроможності послуг транспортного підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Веселий, Дмитро Олександрович
    Головним завданням відбудови у післявійськовий час в Україні дієвої економічної системи – це рішення питань забезпечення національного ринку якісними й конкурентоздатними продуктами та послугами. Транспорт, як важлива складова виробничої інфраструктури, відіграє ключову роль у збалансованому розвитку та ефективному функціонуванні економіки. Автомобільний транспорт задіяний у всіх галузях економічного буття країни, що характеризується значною мобільністю та швидкістю при перевезенні вантажів на короткі відстані. Це єдиний вид транспорту, що переврзить пасажирів і вантажі до місця призначення і може працювати незалежно від інших видів транспорту. Тому автомобільний транспорт відіграє значну роль у дії транспортного фактору на розвиток економіки будь-якого виробництва, обміну та споживання матеріальних благ і, як наслідок, сприяє прискоренню соціально–економічного розвитку суспільства в цілому.
  • Item
    Оцінка зовнішнього середовища діяльності підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Атрощенко, Марія В’ячеславівна
    Актуальність теми. Сучасний розвиток процесу глобалізації, прискорена трансформація світової економіки, структурні зміни в економіці України посилили завдання вивчення, визначення та розробки заходів щодо зменшення тиску та впливу факторів зовнішнього середовища на структуру діяльності підприємств, незалежно від форм власності та видів діяльності. Деструктивні фактори та соціально-економічні загрози можуть мати негативний вплив на поведінку економічних суб'єктів. Адже сьогодні зростаюча роль технологій, швидкість їх розвитку та впровадження відіграють ключову роль у формуванні конкурентоспроможності підприємств. Зростання міжнародної торгівлі, зміни в міжнародному законодавстві та політиці впливають на глобальні ланцюжки постачання та ринкові можливості. Високий вплив чинять військові, політичні конфлікти, тарифні війни та економічні коливання, які створюють непередбачувані умови для бізнесу.
  • Item
    Підвищення ефективності використання ресурсного потенціалу транспортного підприємства
    (Національний авіаційний університет, 2024) Артеменко, Владислав Русланович
    Ефективність будь-якого бізнесу значно обумовлена раціональним використанням наявних ресурсів, сукупність яких становить його ресурсний потенціал. Неефективне управління та задіяння у виробництві ресурсів значно знижує загальну конкурентоздатність господарської діяльності підприємства. Тому дуже важливо дослідити специфіку використання ресурсного потенціалу підприємства та знайти шляхи вдосконалення підвищити еективність його реалізації для забезпечення сталого розвитку, що є актуальним для проведення досліджень. Ресурсний потенціал є основою для ефективного функціонування підприємства, формування його конкурентних переваг та досягнення тактичних і стратегічних цілей. Успішна реалізація стратегічних змін, необхідних для адаптації підприємства до змін зовнішнього середовища, залежить від наявності відповідного ресурсного потенціалу, який за обсягом, складом, якісними та функціональними характеристиками максимально відповідає рівню, необхідному для виконання поставлених завдань.