Навчальні видання кафедри цивільної та промислової безпеки

Permanent URI for this collectionhttp://er.nau.edu.ua/handle/NAU/20143

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 13 of 13
  • Item
    Конспект лекцій з дисципліни «Правові основи організації та забезпечення цивільної безпеки»
    (Національний авіаційний університет, 2023) Вальченко, Олександр Іванович
    Сучасний світ зазнає масштабних трансформацій. Вони охоплюють практично всі сфери суспільних відносин. Останнім часом суттєво посилився вплив чинників зміни клімату, набули поширення нові небезпечні хвороби, зросло антропогенне навантаження на навколишнє середовище, спостерігається швидке розгортання Четвертої промислової революції та активна дематеріалізація виробництва. Глобальне безпекове середовище характеризується високим рівнем турбулентності та непередбачуваності, руйнується міжнародна система стратегічної стабільності, загострюється конкуренція між державами, виникають нові конфлікти, урегулювати які стає все складніше.Ефективною відповіддю на сучасні виклики може стати зміцнення цивільної безпеки. Формування та реалізація державної політики відповідного спрямування дають змогу ефективно реагувати на загрози будь-якого походження та характеру, у т. ч. гібридного, адаптуватися до різких і непередбачуваних змін безпекового середовища, підтримувати стале функціонування держави до, під час та після кризи і швидко відновлюватися до оптимального за визначених умов рівня рівноваги.
  • Item
    Методичні рекомендації до виконання курсової роботи з дисципліни «Захист та небезпеки радіаційного, хімічного та біологічного походження»
    (Національний авіаційний університет, 2023) Вальченко, Олександр Іванович
    Викладено основні вимоги, які пред’являються до змісту та оформлення курсової роботи, організації виконання, порядку захисту та критеріїв оцінювання. Додатки містять вимоги до оформлення курсової роботи, зразки оформлення списку використаних джерел, титульної сторінки, рисунків, таблиць, списків, інших елементів курсової роботи
  • Item
    Конспект лекцій навчальної дисципліни "Тактика ліквідації надзвичайних ситуацій та попередження АНВ"
    (Національний авіаційний університет, 2023) Доронін, Євген Володимирович
    Місце навчальної дисципліни «Тактика ліквідації надзвичайних ситуацій та попередження АНВ» полягає в забезпеченні навчального процесу здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня як обов’язковою дисципліною. Метою викладання навчальної дисципліни «Тактика ліквідації надзвичайних ситуацій та попередження АНВ» є підготовка фахівців, здатних системно підходити до визначення методик тактики ліквідації надзвичайних ситуацій і їх попередження, а також, взаємодіяти з підприємствами, організаціями, науковими установами тощо з питань забезпечення безпеки та проведення відповідних досліджень. Завданнями вивчення навчальної дисципліни є: навчити майбутніх фахівців основним категоріям та поняттям, показникам, методам нормативного та наукового обґрунтування методик тактики щодо забезпечення безпеки й поліпшення умов праці на робочих місцях.
  • Item
    Конспект лекцій з дисципліни «Захист та небезпеки радіаційного, хімічного та біологічного походження» за напрямом (спеціальністю) 263 «Цивільна безпека»
    (Національний авіаційний університет, 2024) Вальченко, Олександр Іванович
    Ми живемо у світі, пронизаному випромінюванням, завдяки яким чуємо, бачимо та відчуваємо. Звуки, світло, радіохвилі – усі вони відрізняються довжиною хвилі, вірніше, визначеним діапазоном довжини хвиль. У процесі науково-технічного розвитку людство додало до фонового (природного) випромінювання цілий ряд факторів, які підсилили біосферні електромагнітні поля (ЕМП) в декілька разів (антропогенні ЕМП). У побуті та промисловості набули масового застосування обладнання та прилади, робота яких пов’язана з утворенням електромагнітних випромінювань широкого діапазону частот, потужність та кількість яких постійно зростає. За 100 років, що пройшли після відкриття явища радіоактивності, практично не залишилося галузей господарської діяльності, де не застосовувалися б джерела іонізуючих випромінювань. У промисловості та медицині, оборонному комплексі та транспорті, науці та сільському господарстві використовуються ядерні енергетичні установки, потужні і малі гамма-стаціонарні та пересувні установки, апарати променевої терапії, дефектоскопи, різні вимірювачі та сигналізатори, електрокардіостимулятори та лічильники предметів.
  • Item
    Основи пожежної безпеки
    (Національний університет цивільного захисту України, 2021) Третьяков, Олег Вальтерович; Доронін, Євген Володимирович; Стельмах, Роман Володимирович; Пономаренко, Роман Вікторович
    Підручник розроблено у відповідності до вимог стандарту вищої освіти України за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти в галузі знань 26 – Цивільна безпека, спеціальність 263 – Цивільна безпека, затвердженої наказом МОН України 29.10.2018 р. No 1170. У підручнику викладені усі основні теми, засвоєння яких забезпечує формування спеціальних компетенцій з питань пожежної безпеки у здобувачів вищої освіти, як забезпечення пожежної безпеки в цілому, а також систем попередження пожеж та протипожежного захисту і організаційно-технічних заходів, формує знання здобувачів вищої освіти про засоби виявлення та сповіщення про пожежу, її гасіння, порядок оснащення об’єктів первинними засобами пожежогасіння, навчання працюючих правилам пожежної безпеки.
  • Item
    Основи охорони праці
    (Харківська державна академія фізичної культури, 2020) Третьяков, Олег Вальтерович; Доронін, Євген Володимирович; Пономаренко, Роман Володимирович; Безсонний, Віталій Леонідович
    Підручник розроблено у відповідності до типової програми дисципліни «Основи хорони праці», затвердженої МОН України 18.03. 2011 р. Він є невід’ємною складовою частиною методичного забезпечення навчального процесу з дисципліни «Основи хорони праці» при реалізації кредитно- модульної системи навчання у вищому навчальному закладі і містить у стислому вигляді основні теоретичні питання з усіх тем, приклади розв’язання типових розрахункових завдань, практичні завдання та тести для самоперевірки знань засвоєних тем, які базуються на чинних нормативних та нормативно- технічних документах. Підручник орієнтовано на здобувачів вищої освіти.
  • Item
    Основи охорони праці: Методичні вказівки для вивчення курсу та підготовки до модульних контрольних робіт для студентів усіх спеціальностей
    (Національний авіаційний університет, 2007) Ударцева, Тетяна Євгенівна
    Методичні вказівки призначені для підготовки до модульних контрольний робіт з дисципліни «Основи охорони праці», містять теоретичні питання для самопідготовки та тестові питання для самоконтролю.
  • Item
    Розрахунок та гігієнічна оцінка умов освітлення робочого місця
    (National Aviation University, 2011) Ударцева, Тетяна Євгенівна
    Розглянуто принципи нормування природного та штучного освітлення, інструментальні та розрахункові методи оцінки природного та штучного освітлення виробничих приміщень.
  • Item
    Safety of Live Activity
    (Національний авіаційний університет, 2005-01) Gulevets, Vadym Dmytrovych; Babak, Vitalii; Zaitsev, Yuryi
    Курс містить інформативні матеріали, що стосуються проблем життєдіяльності людини, та систему графіки для візуального відтворення і фіксації його основних положень.
  • Item
    Охорона праці в авіації
    (Національний авіаційнй університет, 2003-09) Гулевець, Вадим Дмитрович; Буріченко, Л.А.
    Для студентів вищих навчальних закладів
  • Item
    Виробничий ризик при використанні пар тертя у прецизійних механізмах силових агрегатів транспортних засобів
    (Національний науково-дослідний інститут промислової безпеки та охорони праці, 2016) Халмурадов, Батир Данатарович; Занько, Сергій Миколайович; Лук'яненко, С.О.
    У роботі висвітлюються питання зниження технічних причин виробничого ризику при використанні пар тертя у прецензійних механізмах силових агрегатів транспортних засобів. Запропонована методика безрозбірного відновлення за допомогою постійного магніту дозволяє стабілізувати, в умовах часу зміни стомлюючої міцності матеріалу, та покращити показники виробничого ризику при експлуатації прецензійних механізмів силових агрегатів транспортних засобів. Табл. 1, список літ. – 8 назв.
  • Item
    Дослідження причин виробничого ризику при експлуатації плунжерних пар і моделей відновлення їх поверхонь тертя
    (Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, 2016) Хплмурадов, Батир Данатарович; Касьянов, Микола Анатолійович; Занько, Сергій Миколайович; Гунченко, Оксана Миколайовна
    Метою статті є дослідження: причин, які впливають на показники виробничого ризику при експлуатації плунжерних пар (ПП) в паливних насосах високого тиску (ПНВТ) дизельних двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ);і вдосконалення існуючих моделей відновлення поверхонь тертя.
  • Item
    Безпека життєдіяльності. Перша допомога в надзвичайних ситуаціях: начальний посібник
    (Центр учбової літератури, 2006) Халмурадов, Батир Данатарович
    Розглядаються питання першої допомоги та питання організаційного забезпечення її надання. У навчальному посібнику висвітлені питання організаційних заходів і засобів надання першої допомоги, перша допомога при транспортних катастрофах і аваріях, допомога у надзвичайних ситуаціях при отруєнні хімічними сполуками. Розрахований на студентів вищих навчальних закладів усіх спеціальностей, як з курсу "Безпека життєдіяльності", так й "Основи медичних знань".